
Защитете ги днес срещу HPV!
Запазете час за ваксинация при общопрактикуващия лекар на Вашето дете още днес!
HPV ваксината е показана за активно имунизиране
срещу определени HPV-свързани ракови и други заболявания.
Tова е снимка с илюстративна цел.
HPV (човешки папилома вирус) е често срещан вирус, който може да доведе до развитието на определени HPV-свързани ракови и други заболявания в по-късен етап от живота на човек. Защитете Вашето дете днес.
Запазете час още днес при общопрактикуващия лекар на Вашето дете за ваксинация срещу HPV!
Министерството на здравеопазването осигурява безплатна ваксинация срещу HPV за момичета между 10 и 15 ненавършени години и момчета между 10 и 14 ненавършени години по Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV), 2025-2030 г.

HPV МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО РАЗВИТИЕ НА ОПРЕДЕЛЕНИ РАКОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И ГЕНИТАЛНИ БРАДАВИЦИ
Съществуват над 200 типа HPV, но само няколко от тях се свързват с развитието на ракови заболявания. Високорисковите типове HPV включват типове 16, 18, 31, 33, 34, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 и 70, като два от тях, HPV 16 и HPV 18, са отговорни за повечето ракови заболявания, свързани с HPV.
Нискорисковите типове HPV (6, 11, 42, 43 и 44) рядко причиняват ракови заболявания. Някои от тези нискорискови типове HPV могат да причинят брадавици на или около гениталиите.
Ваксинацията срещу HPV може да помогне за защита срещу инфекция от девет типа HPV. Сред тях са седем от високорисковите типове, които могат да причинят повечето ракови заболявания, свързани с HPV (типове 16, 18, 31, 33, 45, 52 и 58), както и двата нискорискови типа, които могат да причинят повечето генитални брадавици (типове 6 и 11).
Развитието на ракови заболявания обикновено може да отнеме години, понякога дори и десетилетия, след като човек бъде заразен с HPV. Не съществува надежден начин да предвидим кой човек ще развие рак или друго заболяване, свързано с HPV.

Tова е снимка с илюстративна цел.
HPV (ЧОВЕШКИЯТ ПАПИЛОМА ВИРУС) Е ЧЕСТО СРЕЩАН ВИРУС, КОЙТО ЗАСЯГА КАКТО ЖЕНИТЕ, ТАКА И МЪЖЕТЕ
Близо 8 от 10 мъже и жени могат да бъдат заразени с един или повече HPV типа в даден момент от живота си. При жените най-високите нива на HPV инфекция могат да се наблюдават до 25-годишна възраст.
Не съществува надежден начин да се предвиди кои хора с HPV ще развият рак и кои не.
HPV се предава най-често чрез сексуален контакт или контакт кожа-кожа (при контакт на кожа до кожа с част от тялото, заразена с HPV). Заразеното лице може да бъде преносител на вируса, без да знае за това.
При повечето хора организмът се самоизчиства от HPV, но при тези, при които не се, HPV може да причини някои видове рак в по-късен етап от техния живот.
HPV МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО РАЗВИТИЕ НА ОПРЕДЕЛЕНИ РАКОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И ГЕНИТАЛНИ БРАДАВИЦИ
Съществуват над 200 типа HPV, но само няколко от тях се свързват с развитието на ракови заболявания.
Развитието на ракови заболявания обикновено може да изисква години, понякога дори и десетилетия, след като човек бъде заразен с HPV.
Не съществува надежден начин да се предвиди кой човек ще развие рак или друго заболяване, свързано с HPV.
РАКОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ,
ПРИЧИНЕНИ ОТ HPV
Рак на маточната шийка

Рак на вулвата

ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ,
ПРИЧИНЕНИ ОТ HPV
Генитални брадавици

HPV ваксинацията може да предотврати над 90% от раковите заболявания, причинени от HPV, както и анални, вагинални, цервикални и вулварни предракови състояния (нездрави клетки, които могат да се развият в ракови клетки).
Рак на вагината

Рак на ануса

ДАННИ ЗА HPV В БЪЛГАРИЯ

По последни данни всяка 3-та жена в България на възраст между 15 и 54 години е била заразена с HPV, което я прави изложена на риск от развитие на определени HPV-свързани ракови и други заболявания

Ракът на маточната шийка е най-честото онкологично заболяване, причинено от HPV.

Ракът на маточната шийка е второто най-често срещано раково заболяване, което засяга жени на възраст от 15 до 44 години

Всеки ден умират близо 2 жени
от рак на маточната шийка
Може ли инфекцията с HPV да бъде предотвратена?
Ваксинирането срещу HPV преди започване на сексуална активност може да помогне да се намали риска от инфекция, защото ваксините могат да предпазят от високорисковите типове HPV, които биха могли да причинят до 9 от 10 случая на рак на шийката на матката. При неваксинирани лица, 8 от 10 души могат да бъдат заразени с най-разпространените типове HPV в даден етап от своя живот, обикновено преди 25-годишна възраст. Ваксинацията срещу HPV не замества необходимостта от редовен скрининг за рак на шийката на матката.
Често задавани въпроси за ваксинацията срещу HPV
HPV е най-честият причинител на сексуално предавани инфекции. Ваксинацията срещу вируса може да осигури защита срещу определени високорискови типове HPV, които могат да доведат до развитието на определени ракови заболявания. Около осем от десет мъже и жени могат да се заразят с вируса в даден момент от живота си. При жените, HPV е най-често срещан преди 25-годишна възраст.
HPV е основна причина за рак на маточната шийка. Ракът на маточната шийка сериозно може да засегне живота на жените, дори ако бъде открит на ранен етап. Заболяването е трудно за лечение и в някои случаи може да бъде фатално. Инфекцията с HPV може да доведе до развитието и на други ракови и неракови заболявания като рак на ануса, вулвата, вагината, както и генитални брадавици. Ваксинацията преди започване на сексуално активен живот може да осигури защита срещу най-честите високорискови типове HPV, които могат да причинят тези заболявания.
Ваксинацията срещу HPV не отменя провеждането на редовен скрининг за рак на маточната шийка. Ваксинацията и редовния скрининг за рак на шийката на матката могат да осигурят оптимална защита срещу заболяването.
Ваксинацията срещу HPV в по-ранна възраст е препоръчителна, тъй като може да осигури защита на ваксинираните лица преди да бъдат изложени на риск от заразяване с вируса. Ваксинацията може да започне от 9 годишна възраст и е подходяща както за момичета, така и за момчета. Министерството на здравеопазването осигурява безплатна ваксинация срещу HPV за момичета между 10 и 15 ненавършени години и момчета между 10 и 14 ненавършени години.
За възрастовите групи, които не попадат по програмата за безплатна ваксинация, ваксината може да се поръча и закупи в аптечната мрежа и да бъде поставена от лекар.
След поставяне на ваксина срещу HPV, организмът произвежда антитела, които при среща с истинския вирус помагат на имунната система да се бори с него. Така се осигурява защита, без да се развива инфекция или заболяване. HPV ваксините съдържат вирусоподобни частици, произведени от обвивката на всеки тип HPV, срещу който ваксините могат да предпазят. Тези ваксини не са живи и не могат да причинят заболяванията, от които предпазват.
При повечето хора организмът се самоизчиства от HPV. Но при тези, при които не се изчиства HPV може да доведе до развитието на някои видове рак.
В страните, в които HPV ваксинацията е рутинна, се наблюдава значителен спад в HPV-свързаните предракови, ракови и други заболявания:
• до 90% намаление на инфекциите, причинени от високорискови типове HPV (16 и 18) сред лица включени в Национални имунизационни програми в съответните страни
• до 88% намаление на заболяемостта от генитални брадавици
• до 70% намаление на риска от развитие на предракови състояния при млади жени в сравнение с периода преди наличието на ваксина срещу HPV.
HPV ваксините са с установен профил на безопасност. Всяка ваксина срещу HPV е стриктно тествана за безопасност и ефективност в клинични изпитвания, преди да бъде одобрена. Проследяването на безопасността на ваксината продължава и след въвеждането ѝ във всяка страна.
Подобно на други ваксини и лекарства, ваксините срещу HPV често имат леки странични ефекти като болка, зачервяване и подуване на мястото на инжектиране, главоболие и лека треска. Те обикновено продължават от няколко часа до един ден.
Болка на мястото на инжектиране е сред често срещаните странични реакции след ваксинация срещу HPV. Подуване или зачервяване на мястото на инжектиране и/или главоболие след HPV ваксинация е също често срещана реакция, но в по-малко случаи. Около един човек на милион ваксинирани (с която и да е ваксина) ще има сериозна алергична реакция.
HPV ваксините са въведени през 2006 г.
От 2006 г след въвеждането на първата HPV ваксина, над 100 милиона души са били ваксинирани с над 270 милиона дози ваксини по света.
HPV ваксините не повлияват възможността за забременяване, те биха могли да помогнат за запазването ѝ. Клиничните изпитвания преди одобрението на първата ваксина срещу HPV през 2006 година, както и последващото наблюдение и изследванията за безопасност след въвеждането ѝ, потвърждават, че тази ваксина не предизвиква никакви проблеми със способността на жените да забременяват.
Всъщност, HPV ваксините биха могли да помогнат за запазване на фертилността, като предотвратяват предракови образувания („лезии“) на шийката на матката и рак на шийката, причинени от HPV. Хирургичното лечение на предракови образувания на шийката може да затрудни забременяването, а и нехирургичното и хирургичното лечение по време на бременност може да доведе до преждевременно раждане и/или загуба на плода. Лечението на рак на шийката на матката (премахване на шийката и матката, химиотерапия и/или радиация) може да направи жената неспособна да ражда деца.
BG-NON-00774